Kas nutiko su kriptovaliutų ir blockchain technologija 2017 metais

2017-ieji metai buvo labai audringi kriptovaliutų industrijai ir visai pasaulio finansų sistemai. Praėję metai įsiminė įvykiais, kuriuos drąsiai galima vadinti esminiais pokyčiais.

2017 m. pirmiausia įsiminė dėl precedento neturinčio kriptovaliutų rinkos augimo, kurio pagrindiniu varikliu tapo, žinoma, bitcoinas.

Prisiminsime, sausio 1 d. pirmoji kriptografinė valiuta viršijo 1000 dolerių ribą ir jei tada šis skaičius atrodė neįtikėtinas, tolesni metų įvykiai gali būti vadinami fantastiškais.

Gegužės pabaigoje buvo įveiktas 2 000 JAV dolerių barjeras, po kurios kaina nuolat augo, tiesa, su periodiniais smukimais,  lapkričio mėnesį pasiekdama 10 000 USD ir, galiausiai, 20 000 JAV dolerių gruodį.

Nepaisant to, metų pabaigoje bitcoino kaina buvo žymiai pakoreguota (iki 12 000 USD, gruodžio 30 d. vakare), Daugelis analitikų ir ekspertų tikisi, kad 2018 m. pirmoji kriptovaliuta pasieks naujas aukštumas. Rinkos kapitalizacija nusipelno atskiro paminėjimo: metų pradžioje šis rodiklis visai rinkai siekė apie 18 milijardų dolerių, tačiau gruodį jau viršijo 600 mlrd. Bitcoinui šių skaičių sausio mėnesio pradžioje sudarė 16 milijardų dolerių, o gruodį – 330 mlrd.

Tuo pat metu, visus 2017 metus dauguma altokoinų kaina išaugo lygiagrečiai, o Ripple, Ethereum, Dash ir Litecoin tapo rekordininkais. Tai nesumažina daugelio kitų kriptovaliutų nuopelnų, kurios taip pat parodė įspūdingą augimą ir davė gerus dividendus jų turėtojams. Tačiau toks eksponentinis augimas kai kurioms valiutoms, įskaitant bitkoinus, turėjo ir neigiamų pasekmių, t.y. pastebimai didesnę komisinių kainą ir transakcijų  patvirtinimo vėlavimą.

SegWit protokolo aktyvavimas bitcoino tinkle ir SegWit2x nesėkmė

Pašaliniam asmeniui buvo labai sunku suprasti 2017 metų sudėtingus pokyčius, kuomet daugiametė diskusija dėl bitcoino plėtimosi galimybių pasiekė savo kulminaciją ir paskatino aktyvuoti Segregated Witness (SegWit) protokolą.

Šis protokolas buvo aktyvuotas rugpjūčio 24 d. 481,824 bloke softforko (atšakos) forma ir atvėrė dideles tinklo plėtros bei įvairių inovacinių projektų įgyvendinimo galimybes. Tačiau prieš šį įvykį vyko ilga ir arši kova tarp dviejų stovyklų – „Bitcoin Core“ komandos rėmėjų, kurie yra įsitikinę, kad kiekvienas esminis pokytis pirminiame Bitcoino kode reikalauja kruopštaus darbo ir griežto testavimo, ir vadinamų Big Blockers – šalininkų tinklo pralaidumo spartaus auginimo, didinant bloko dydį. SegWit koncepcija buvo pasiūlyta 2015 metų pabaigoje, ir siekdama paspartinti jos įgyvendinimą gegužės mėnesį keleto Bitcoin pramonės bendrovių ir įtakingiausių žaidėjų grupė Niujorke pasirašė susitarimą, vadinamą SegWit2x. Sprendimas buvo pristatomas kaip kompromisas. Jis ne tik aktyvavo „Segregated Witness“, bet taip pat apima hardforką su iki 2 MB bloko dydžiu. Bitcoin Core kūrėjai aptarti šio plano nebuvo pakviesti.

Visi šie įvykiai atsitiko fone aktyvių veiksmų trečiosios pusės, kuri brandino savo idėją apie bitcoinų vystymąsi ir turėjo didelius mainingo pajėgumus. 2017 m. vasarą tapo aišku, kad minėtame Niujorko susitarime minimas Segregated Witness aktyvinimas, neturint bent 80% mainerių palaikymo, – idėja praktiškai neįmanoma. Būtent tuomet buvo realizuota UASF (vartotojų aktyvuoto softforko) koncepcija, vienu iš kurios ypatumų yra tai, kad visi vartotojų blokai, signalizuojantys UASF palaikymą, po tam tikro laiko pradeda atmesti blokus be tokio palaikymo.

UASF buvo aktyvuotas rugpjūčio 1 d., ir nors prieš tai buvo baimintasi, kad tai paskatins bitcoino blockchain blokus atsiskirti į dvi atskiras grandis, savaitę prieš tai buvo suaktyvintas vadinamasis BIP 9 BTC pagerinimo pasiūlymas, ir šio scenarijaus buvo išvengta. Nepaisant to, kad SegWit protokolas buvo sėkmingai paleistas, SegWit2x šalininkai, nepaisydami daugybės kritikos savo adresu, toliau tvirtino, kad reikia padidinti bloko dydį iki 2 MB. Neglumino jų ir tas faktas, kad techniniu požiūriu šis hardforkas būtų ne tik skubotas, bet ir labai pavojingas visam BTC tinklui.

Nustatytame etape buvo įvardintas ir numeris bloko, kuriame turėjo įvykti atskilimas, bet likus vos kelioms dienoms iki numatytos datos, projekto šalininkai netikėtai paskelbė apie savo planų atsisakymą. Pažymėtina, kad gruodžio pabaigoje hardforkas su tokiu pavadinimu vis dėlto įvyko, tačiau jis, kiek žinoma, neturi nieko bendra su pirminės idėjos autoriais.

Bitcoin Cash ir sekanti atšakų eilė

Visi pirmiau išvardinti įvykiai gali būti teisingai laikomi pradžia bitcoino ekosistemos naujos epochos – atšakų eros. Didžiausio dėmesio iš jų susilaukė, be abejonės, Bitcoin Cash. Šį projektą rugpjūčio 1-ąją pristatė Kinijos kompanija ViaBTC.

Diskutuotinas dėl savo pobūdžio ir neigiamai priimtas bendruomenėje, Bitcoin Cash tuo metu vykdė pakankamai agresyvią politiką, primygtinai piršdamas nuomonę, kad būtent jis yra  Satoshi Nakamočio originalios vizijos atspindys ir todėl turi būti laikomas „tikruoju Bitcoinu“. Tokie abejotini argumentai ir rinkodaros triukai, reikia pripažinti, davė neblogus dividentus, ir praėjus penkiems mėnesiams po monetos paleidimo ji jau turi savo statusą bendruomenėje, ja prekiaujama įvairiose biržose, taip pat susilaukė palaikymo iš žinomų srities veikėjų, pvz. Blockchain.info, Coinbase ir BitPay.

Tokia Bitcoin Cash sėkmė paskatino sukurti daugybę kitų BTC atšakų, kurios pastaraisiais mėnesiais pradėjo dygti kaip grybai po lietaus. Bitcoin Gold, Bitcoin Silver, Bitcoin Diamond, Bitcoin God – visos jos skelbia apie savo išskirtinumą ir unikalumą.

SEC pradėjo griežtai reguliuoti ICO

Liepos 26 d. JAV vertybinių popierių ir vertybinių popierių komisija (SEC) išplatino oficialų pareiškimą, kuriame paskelbė savo poziciją dėl pirminio tokenų talpinimo ir platinimo (ICO). Pranešimas buvo paruoštas remiantis tyrimo rezultatais decentralizuotos autonominės organizacijos „The DAO“ nulaužimo, kuris įvyko 2016 m. birželį. Tada įsilaužėliai pasinaudojo pažeidžiamumu kode ir pagrobė tokenų už $ 50 mln.

Savo ataskaitoje SEC įspėjo rinkos dalyvius, kad skaitmeninių aktyvų pardavimas, kurį vykdo virtualios organizacijos naudodamos blockchain technologiją, patenka į federalinių įstatymų dėl vertybinių popierių reikalavimų galiojimo ribas. Tuo pat metu padaryta išlyga, ir dabar, ar tokenai laikomi vertybiniai popieriai, priklauso nuo kiekvieno konkretaus projekto ir tokeno konkrečių aplinkybių. Šis pareiškimas, nors pradžioje buvo tik rekomenduojamojo pobūdžio, paskatino konkrečius padarinius. Dėl jo buvo sustabdyti keli projektai, tarp kurių labiausiai įdomus buvo startuolio „Munchee“ atvejis.

Po SEC panašius pareiškimus padarė ir reguliuotojai kitose šalyse, įskaitant Kanadą ir Singapūrą. Pietų Korėjos valdžios institucijos nuėjo dar toliau ir, sekdami Kinijos pavyzdžiu, paprasčiausiai uždraudė ICO organizuoti šalies teritorijoje. Be to, Amerikos Prekybos prekių ateities sandoriais komisija (CFTC) tokenus prilygino vertybiniams popieriams.

Kriptovaliutų biržų uždarymas Kinijoje ir draudimas organizuoti ICO

Kinijos valdžios puolimas prieš vietinę kriptovaliutų rinką prasidėjo jau nuo pat metų pradžios: sausio 6 d. Kinijos liaudies bankas pareiškė, kad ryšium su dideliu bitcoino kurso svyravimu, investavimas į kriptovaliutą gali būti labai rizikingas, o po to sekė tikrinimas didžiausių šalyje biržų – BTCC, OKCoin ir Huobi. Gavęs rezultatus, reguliatorius pareiškė, kad biržos vykdo savo veiklą pažeisdamos galiojančius kovos su pinigų plovimu įstatymus.

Šie įvykiai atvedė prie to, kad biržos buvo priverstos atšaukti dideliu populiarumu pasižymėjusius maržininius aukcionus, įvesti komisinius už prekybą, o po to ir užšaldyti lėšų išėmimą. Tik birželio pradžioje biržos, optimizavusios savo darbą, atnaujino pervedimus, o tai teigiamai atsiliepė ir pirmosios kriptovaliutos kursui. Tačiau tai pasirodė tik nedidelis štilis prieš audrą. Nepaisant to, kad birželio pabaigoje NKB tikino, kad naujos taisyklės biržų darbui nebus įvestos, jau rugpjūtį pasirodė pirmieji būsimų sukrėtimų ženklai.

Rugsėjo pradžioje Kinijos liaudies bankas išleido įsakymą, draudžiantis šalyje vykdyti pradinius monetų pasiūlymus (ICO), įpareigojant jų organizatorius grąžinti lėšas investuotojams. Tuo pat metu ICO buvo pavadinti „neteisėta finansine veikla“. Dėl to per kelias dienas po šio sprendimo Kinijos teritorijoje buvo sustabdyta daugiau nei 40 skirtingų ICO platformų. Maža to, po kelių dienų sekė naujas smūgis: tapo žinoma apie valdžios ketinimą sustabdyti biržų darbą. Šie pranešimai pasitvirtino ir rugsėjo pabaigoje dauguma platformų, įskaitant BTCChina, nutraukė savo veiklą.

Bitcoino legalizavimas ir oficialus kriptovaliutų biržų registravimas Japonijoje

Japonija balandžio 1 d. priėmė įstatymą, pagal kurį virtualios valiutos, pvz., Bitcoinai, pripažįstamos teisėtu mokėjimo būdu. Dabar jos gali būti naudojamos skaičiuojant ir perduodant skaitmeninį turtą tarp įmonių ir asmenų. Be to, naujasis įstatymas leidžia bankų struktūroms paleisti naujas atsiskaitymo sistemas ir supaprastina IT įmonių pirkimo tvarką.

Nepaisant tam tikrų, gana griežtų reikalavimų, priimtas įstatymas labai palankiai paveikė bendrą bitcoino vertinimą ir kriptovaliutų pramonės plėtrą. Per trumpą laiką daug parduotuvių, viešbučių ir net viena oro linijų bendrovė pranešė, kad yra pasirengusi priimti mokėjimus bitcoinais. Tuo pačiu metu Japonijoje buvo matyti daugėjimo tendencija kriptovaliutų biržų, kurioms reikalinga speciali licencija vykdyti savo veiklą. 2017 m. pabaigoje šalyje jau yra 16 tokių platformų.

BTC-e biržos uždarymas ir jos atgimimas WEX.nz domene

2017 m. liepos 25 d. tapo kriptovaliutos pramonės visos epochos pabaiga – šią dieną tarp rusakalbių naudotojų populiari birža BTC-e išnyko iš interneto ir niekada negrįžo.

Po kurio laiko tapo žinoma, kad Graikijoje, JAV valdžios institucijų prašymu, buvo suimtas įtariamas platformos savininkas Aleksandras Vinikas. Tada įvykiai pradėjo rutuliotis dideliu greičiu: 110 mln $ bauda už nusikalstamos veiklos rėmimą, kaltinimai, kad per biržą buvo išgryninama 95% Bitcoinų, gautų už šantažą, domeno konfiskavimas ir sąskaitų areštas. Rugpjūčio pradžioje tapo aišku, kad BTC-e į rinką nebesugrįš. Nepaisant to, vėliau birža vėl buvo paleista pavadinimu WEX.nz. Šioje istorija tašką dėti dar anksti. Aleksandras Vinikas, labiausiai tikėtina, bus išduotas JAV, kur be jo įtariamo dalyvavimo lėšų vagystėje iš MtGox, visuomenei gali būti paskelbta anksčiau nežinoma informacija.

Ethereum (ETH) darbo ir tinklo plėtros problemos

Kovo mėn. vienas iš Ethereum kūrėjų ir pagrindinis projekto programuotojas Vladas Zamfiras įspėjo, kad tinklas nėra pakankamai patikimas ir plečiamas, taip pat rekomendavo pagal galimybes vengti Ethereum kuriant svarbias programas.

Įvairių perpardavėjų staigus dauginimaisi visapusiškai atskleidė esamas problemas, o ryškiausias pavyzdys buvo didelio masto tinklo sutrikimas, kurį išprovokavo birželio mėn. kilęs didžiulis ažiotažas dėl Singapūro blokchain startuolio „Ether“ paleidimo. Tada daugelis vartotojų, matydami, kad jų transakcijos nepraeina, pradėjo didinti jų kiekį, tokiu būdu sukurdami dar didesnę apkrovą tinklui. Dėl to keletas didelių biržų buvo priverstos sustabdyti Eterio įvedimą ir išvedimą, o blokų tvarkytojas Etherscan tai pat negalėjo susidoroti su šia situacija.

Tokios pat Ethereum tinklo problemos pastebėtos gruodžio mėnesį, kai bendruomenės dalis susižavėjo virusiniu žaidimu „CryptoKitties“. Pasak ekspertų, Ethereum blokchain nesusidorojo su labai padidėjusiu žaidėjų aktyvumui, dėl kurio išaugo transakcijų mokesčiai ir sandorių patvirtinimo laikas. Vartotojai ir kūrėjai tikisi, kad esamas problemas padės išspręsti kiti sprendimai, pavyzdžiui, Raiden, Liquidity Network ir Plasma Like, taip pat daug tikimasi iš didelio masto atnaujinimo Metropolis.

Hakerių išpuoliai ir įsilaužimas į kriptovaliutų plaformas ir blockchain tinklą

Pagal „Kaspersky Lab“ tyrimą, 2017 m. buvo užregistruota daugiau nei du tūkstančiai įsilaužimų į ICO, dėl ko pavogta 300 mln. dolerių. Tarp nukentėjusių projektų galima paminėti „CoinDash“, „Catalyst“ ir „Veritaseum“.

Atskirai reikėtų priminti apie du lėšų praradimo atvejus krepšelyje „Parity“. Pirmasis incidentas įvyko liepos mėnesį, kai per aptiktą pažeidžiamumą buvo pavogta daugiau nei 150 000 ETH (apie 30 milijonų JAV dolerių pagal tos dienos valiutų kursą). Tarp aukų buvo projektai „Aethernity“ ir „Satoshi.Pie“. Pastarasis netrukus nusprendė uždaryti fondą. Antrasis atvejis įvyko lapkričio mėn., tačiau tą kartą lėšos nebuvo pavogtos, bet buvo užblokuotos dėl „atsitiktinai įjungto“ kritinio pažeidžiamumo išmaniojoje sutartyje. Tuo metu buvo paveikta keletas kitų projektų, įskaitant „Polkadot“, kuriam vadovauja „Parity Technolgies“ generalinis direktorius Gavinas Woodas.

SEC atsisakymas leisti įkurti Bitcoin-ETF

„Winklevoss Bitcoin Trust“ galėjo tapti pirmuoju finansų rinkoje vertybinių popierių investiciniu fondu, kuris dirbtų tik su Bitcoinais ir galėtų pritraukti dėmesį stambių investuotojų, dirbančių su tradiciniais aktyvais. Tačiau kovo 10 d., po ilgų spekuliacijų spaudoje, Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) broliams Winklevosams atsisakė leisti pradėti dirbti su Bitcoin-ETF. Reguliuotojas savo sprendimą motyvavo tuo, kad pasiūlymas neatitinka įstatymo nuostatų, kurios reikalauja, kad nacionalinių biržų vertybinių popierių taisyklės būtų parengtos siekiant apsaugoti investuotojų ir viešąjį interesą bei užkirstų kelią sukčiavimui ir manipuliacijos.

SEC taip pat pastebėjo, kad dauguma bitcoino produktų rinkų nėra reglamentuojamos, o „BATS Global Exchange“, kur buvo planuotas fondo paleidimas, nesudarė stebėsenos susitarimo, panašaus į tą, kuris taikomas visiems anksčiau patvirtintiems biržų produktams. Ir nors balandžio mėnesį, po atitinkamo apeliacinio skundo, SEC priėmė „BATS Global Exchange“ prašymą peržiūrėti savo sprendimą, situacija iki šiol nepajudėjo iš mirtis taško. Be to, savo paraiškas sukurti panašius fondus atsiėmė kelios kompanijos, įskaitant Barrio Silberto „Grayscale Investments“. Tuo tarpu broliai Winklewosai, dėka padidėjusios pirmosios kriptografinės valiutos kainos, kaip paguodos prizą gavo pirmųjų pasaulyje bitcoino milijardierių statusą.

Bitcoin (BTC) ateities sandorių paleidimas

Praėjusį metų paskutinis mėnuo buvo pažymėtas BTC ateities sandorių sudarymo paleidimu dviejose didelėse Šiaurės Amerikos biržose: gruodžio 11 d. prekyba pradėta CBOE (Čikagos vertybinių popierių birža), o savaitę vėliau Bitcoin fjūčersai pasirodė „CME Group“ (Čikagos prekių birža).

Pasak daugumos analitikų, tai yra lūžio taškas rinkai su teigiamomis perspektyvomis. Ateities sandoriai padidina likvidumą ir mažina kintamumą, taip pat padidina kainų pokyčių nuspėjamumą. Todėl tikimasi, kad kriptovaliutų keitimo kursas taps labiau „civilizuotu“. Be to, galimybę pradėti pirmosios kriptovaliutos ateities sandorius svarsto Vokietijos stambi birža „Deutsche Boerse“, o JAV investicinis bankas „Goldman Sachs“, pasak neoficialių šaltinių, tokią veiklą pradės iki 2018 m. birželio mėnesio.

Šaltinis: technologijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *