Startuolius nemokamai konsultuos apie duomenų saugumą

Dėl nemokamo startuolių konsultavimo ir mokymų, rengiantis griežtesniems duomenų apsaugos reikalavimams, susitarė technologijų bendrovė „Squalio Lietuva“ ir rizikos kapitalo fondas „Nextury Ventures“. Būtent startuoliams, aktyviausiai veikiantiems technologinėse platformose, ypač aktualus visoje Europos Sąjungoje (ES) netrukus pradedamas taikyti Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR).

Inovatyvūs rizikuoja labiausiai: valdo daug duomenų, bet trūksta lėšų ir kompetencijos

Konsultuoti startuolius „Squalio Lietuva“ nutarė dėl kelių priežasčių.

„Pirmiausia, tai – įmonės, aktyviausiai panaudojančios naujų technologijų galimybes – internetą, didelių duomenų apdorojimą. Jos valdo didžiulius kiekius asmens duomenų ir gauna vertingų įžvalgų. Tačiau verslo pradžioje situacija gali būti apgaulinga – dažniausiai stokojama tiek finansų, tiek kompetencijų užtikrinti kokybišką duomenų apsaugą, – sako „Squalio Lietuva“ vadovas Martynas Bieliūnas. – Įdarbinti duomenų apsaugos specialistą ir teisininką galimybių neturi didžioji dauguma naujų įmonių. Norėdami padėti startuoliams suprasti, kad įsigaliojus griežtesnei duomenų apsaugai naujos įmonės rizikuoja akimirksniu sugriauti savo verslą, nutarėme padėti joms tinkamai pasirengti.“

Atstovaujanti daugiau kaip 200 skirtingų pasaulio programinės įrangos gamintojų, „Squalio Lietuva“ dar praėjusių metų rudenį pristatė specialiai duomenų apsaugai sukurtą konsultacinę platformą www.gerardas.lt. Artėjant gegužės 25-ajai, kai visoje ES įsigalios griežtesni asmens duomenų apsaugos reikalavimai, šiame tinklapyje BDAR klausimais domisi vis daugiau įmonių.

„Ir iš pradinių anketų, ir iš tiesioginių susitikimų su jaunomis įmonėmis matome, kad joms trūksta tiek žinių apie duomenų apsaugą ir gresiančias sankcijas, tiek resursų. Nutarėme padėti Lietuvos startuoliams nesuklupti, įsigaliojus naujam ES duomenų apsaugos reguliavimui“, – sako M. Bieliūnas.

Verslo higiena – duomenų saugumas „pagal nutylėjimą“

„Nextury Ventures“ vadovas Mindaugas Glodas sako, kad rizikos kapitalo fondai investuoja būtent į startuolių inovatyvumą bei verslo idėjas, kaip iš duomenų gauti naudingų įžvalgų.

„Tačiau naujai sukurtos įmonės dažnai neįvertina reguliavimo reikalavimų, todėl verslo pradžioje mes joms ieškome teisininkų, finansininkų ir IT profesionalų pagalbos, – sako M. Glodas. – Pradėdamos veiklą įmonės kuria ir savo verslo IT sistemas, todėl mūsų tikslas – padėti joms „įsiūti“ duomenų saugumą nuo pat sukūrimo. Ši nuostata jau netrukus versle taps esminė.“

Neatidumas duomenų saugumui taps nauja verslo rykšte

M. Bieliūno teigimu, susitikimai su įmonėmis rodo, kad dar nedaug jų supranta, kaip smarkiai išaugs verslo rizika nepasirengus naujiems duomenų apsaugos reikalavimams, ypač tada, jei startuolis išauga į didesnę tarptautinę kompaniją – rizikos, susijusios su BDAR reikalavimų atitiktimi, dėmesys tokiai įmonei ir netgi bandymų neteisėtai išgauti duomenis ženkliai padaugėja. Pagal naująjį reglamentą, aptikus reikšmingų asmens duomenų apsaugos pažeidimų, įmonėms gresia iki 20 mln. eurų arba 4 proc. metinės apyvartos dydžio baudos.

Suteikę dokumentus organizuos mokymus

Iniciatyvos padėti Lietuvos startuoliams vadovas M. Bieliūnas kviečia prisijungti ir kitus BDAR įgyvendinimą išmanančius profesionalus.

„Bendraudami su startuoliais pastebime, kad daugumai reikia būtent jų verslui adaptuotų sprendimų. Mes pateiksime esminę informaciją ir mokymus kiekvienai įmonei, kuri kreipsis, tačiau labai svarbu bendruosius ES duomenų apsaugos reikalavimus adaptuoti kiekvienai įmonei individualiai. Prireikus, pasiūlysime geriausių mūsų partnerių pagalbą ir konsultacijas“, – sako M. Bieliūnas.

„Apie asmens duomenų apsaugą turime galvoti nuo idėjos lygmens. Ji aktuali kiekvienai organizacijai, net ir pačiai mažiausiai, todėl vienareikšmiškai sveikinu ir palaikau šią iniciatyvą bei pagalbą startuoliams. Tai puikus pavyzdys, kaip įmonės sugeba bendradarbiauti tarpusavyje, – sako Raimondas Andrijauskas, Valstybinės duomenų inspekcijos vadovas. – Svarbiausia – bendromis pastangomis rūpintis Lietuvos piliečių duomenų saugumu.“

Startuoliai turės apsaugoti gyvenimo aprašymus, pardavėjų, pirkėjų ir bankų kortelių savininkų duomenis

Inovatyvios personalo paieškos įmonės „Sharecruit / HR factory“ vadovas Andrius Zaveckas patvirtina, kad „Squalio Lietuva“ pagalba labai laukiama: „Analizuojame tūkstančius darbo ieškančių žmonių gyvenimo aprašymų ir rekomenduojame juos darbdaviams. Su duomenų apsaugos specialistais aktyviai bendraujame, kad mūsų klientai galėtų būti ramūs dėl savo patikėtos informacijos.“

Amit Vaghasiya, žemės ūkio produktų prekybos platformos „AgroClear“ direktorius, pasakoja, kad surenka tiek ūkininkų, tiek pirkėjų duomenis.

„Pasitikėjimas informacijos saugumu yra esminis mūsų versle, todėl šiuo metu dar labiau griežtiname duomenų apsaugos sprendimus“, – sako A. Vaghasiya.

Startuolio „Dealoyal“ direktorė Odeta Isevičiūtė sako, kad saugumas yra neginčijama sąlyga kaupiant mokėjimo kortelių vartotojų informaciją.

„Vykdome visus Lietuvos banko keliamus reikalavimus, į klientų ir verslo saugumą žiūrime labai atsakingai, todėl jau dabar diegiame visus reikalavimus, kuriuos turime užtikrinti po BDAR įsigaliojimo“, – sako O. Isevičiūtė.

„Dealoyal“ yra 2015 metais veiklą pradėjęs startuolis, kuris banko kortelių savininkams siūlo dideles nuolaidas naudojantis populiariausių tiekėjų paslaugomis.

Šaltinis: lrytas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *